A pályázat célja:

A program tárgyát a Kis- és Középvállalkozások (KKV-k), valamint a HORECA ágazatban tevékenykedő gazdasági szereplők finanszírozása képezi, fotovoltaikus rendszerek telepítésére, amelyek elektromos áramot termelnek saját fogyasztásra, 27 kWp és 150 kWp közötti telepített kapacitással. A támogatás kiterjed a megtermelt energia tárolására szolgáló rendszerre is, az önfogyasztás növelése érdekében, legalább egy, minimum 22 kW teljesítményű, legalább két töltőponttal (példa: 2×11 kW) rendelkező töltőállomás telepítésére elektromos és plug-in hibrid járművek számára, valamint egy alternatív elektromos fűtési/hűtési rendszerre.

FIGYELEM! A program nem ösztönzi a fotovoltaikus panelek működése során keletkező energiatöbblet betáplálását a nemzeti villamosenergia-hálózatba.

 

Pályázók köre:

Kis- és középvállalkozások a 346/2004. számú törvény értelmében, amely a kis- és középvállalkozások alapításának és fejlesztésének ösztönzésére vonatkozik. E törvény szerint a KKV-k közé tartoznak a mikrovállalkozások is, a kis- és középvállalkozások mellett (maximum 249 alkalmazott, évi nettó árbevétel legfeljebb 50 millió euró, vagy teljes eszközállomány, amely nem haladja meg a 43 millió eurót).

Gazdasági szereplők, akik a HORECA ágazatban tevékenykednek, vállalkozások, amelyek a következő tevékenységi körrel rendelkeznek (CAEN):

  • 5510 – Szállodák és hasonló szálláshelyek
  • 5520 – Üdülési és rövid távú szálláshelyek
  • 5530 – Lakókocsiparkok, kempingek és táborok
  • 5590 – Egyéb szálláshely-szolgáltatások
  • 5610 – Éttermek és egyéb vendéglátóipari tevékenységek
  • 5621 – Rendezvényekhez kapcsolódó vendéglátóipari tevékenységek (catering)
  • 5629 – Egyéb vendéglátóipari tevékenységek
  • 5630 – Bárok és italfelszolgálási tevékenységek.

Pályázókra vonatkozó feltételek:

  • Kis- és középvállalkozások, vagy a HORECA ágazatban tevékenykedő gazdasági szereplők.
  • A pályázónak el kell készíttetnie egy energetikai elemzést a jelenlegi és a következő 12 egymást követő hónapra becsült energiafogyasztásról, vagy szezonális tevékenység esetén a megfelelő időszakról. Az elemzésnek tartalmaznia kell az elektromos és plug-in hibrid járművek töltőállomásainak, valamint az alternatív elektromos fűtési/hűtési rendszernek a fogyasztását is. Az energetikai elemzést egy energetikai auditor vagy energetikai menedzser készíti, aki a Energetikai Minisztérium által engedélyezett/igazolt.
  • A vállalkozás eleget tett az állami költségvetés, valamint a helyi költségvetések felé fennálló adók, illetékek, hozzájárulások és bírságok fizetési kötelezettségeinek.
  • Megnyitotta a Trezorban a programhoz kapcsolódó Electric Up finanszírozási számlát, nevezetesen az 50.52.03 – a de minimis támogatásban részesülő kedvezményezettek rendelkezésére álló számlát. Ellenkező esetben a gazdasági szereplő vállalja, hogy a pályázata érvényesítése esetén legkésőbb a finanszírozási szerződés megkötésének időpontjáig megnyitja ezt a számlát.
  • Nem fizetésképtelen, nem áll felszámolási, likvidálási, megszüntetési, zárási, törlési eljárás alatt, és nem áll különleges igazgatás alatt.
  • A projekt végrehajtásához szükséges ingatlan vonatkozásában tulajdonosként, kezelőként, bérlőként vagy haszonkölcsön szerződéssel (comodat) rendelkezik és felülépítési joga (superficie) van.
  • Az Electric Up 1-es nyertesei részt vehetnek az Electric Up 2-es pályázatban is, de csak egy új beruházással.
  • A már telepített fotovoltaikus kapacitások bővítése vagy helyettesítése nem elfogadott, függetlenül azok finanszírozási formájától.

 

Támogatás mértéke:

Maximum 150.000 euró

 

A támogatás intenzítása:

A pályázati támogatás 75%-os intenzitású, 25% önrész felmutatása mellett.

 

A pályázatban elszámolható költségek:

  1. Fotovoltaikus rendszer beszerzési költségei
    A rendszerek alkotó elemei: fotovoltaikus panelek, inverter, kapcsolódó berendezések, a rendszer telepítési struktúrája, kommunikációs modul, digitális mérőrendszer, amely méri a telepített fotovoltaikus rendszer által termelt és fogyasztott energia mennyiségét, lehetővé téve a releváns adatok távoli, elektronikus formátumban történő gyűjtését és továbbítását, egyenáramú/változó áramú elosztószekrények
  2. Töltőállomás beszerzési költségei
    Legalább egy, minimum 22 kW teljesítményű töltőállomás, legalább két töltőponttal (példa: 2×11 kW); nem fogadható el a jóváhagyott ATR/CR által jóváhagyott teljesítményt meghaladó töltőállomások beszerzési költsége.
  3. Energiatároló rendszer beszerzési költségei
    Legalább a fotovoltaikus rendszer telepített teljesítményének 30%-át kitevő tárolókapacitással.
  4. Alternatív fűtési/hűtési rendszer beszerzési költségei
    Maximum 30% az összes beszerzési és telepítési költségből.
  5. Tervezési, engedélyeztetési költségek
    Maximum 5% az összes elszámolható projektköltségből, amely a szerződés aláírásakor kerül meghatározásra.
  6. Tanácsadási és projektmenedzsment költségek
    Maximum 5% az összes elszámolható projektköltségből, amely a szerződés aláírásakor kerül meghatározásra.
  7. Telepítési és üzembe helyezési költségek
    A fotovoltaikus rendszerek, az energiatároló rendszer, a töltőállomás, valamint az alternatív fűtési/hűtési rendszer telepítési költségei, maximum 10% az összes elszámolható projektköltségből, amely a szerződés aláírásakor kerül meghatározásra.

FIGYELEM! Ha a kedvezményezett által igényelt berendezések ára meghaladja a piaci átlagárat, a hatóság a berendezések árát a piaci átlagárral összhangban fogja elszámolni. Minden program által finanszírozott berendezésnek újnak kell lennie, és meg kell felelnie az útmutatóban meghatározott műszaki követelményeknek.

FIGYELEM! Az áfa (Általános Forgalmi Adó) elszámolható költségnek minősül, ha az nem levonható.

FIGYELEM! Az elektromos hálózatra való csatlakozás (beleértve a csatlakozási díjat és a határponti mérőt, amely a hálózati üzemeltető kötelezettsége) költségei nem elszámolhatók a finanszírozás keretében.

 

Beadási időszak:

Regisztráció: 2024. október 14. 8.00 órától 30 napig.
Pályázatleadás: 2024. november 13-tól – 2024. december 12-ig.

   

Pályázni szeretnél?
Kezdd itt!